Limba si Literatura Română

 

Catedra  de limba şi literatura română

Analiza rezultatelor obținute la Bacalaureatul 2014: analiza bac_2014

Alcătuirea catedrei : tabel profesori_energetic 2014

Planul de activități :Plan de activități 2014

Analiza activității de pe sem I:Analiza catedrei sem 1 2014

 

                    Diplome  şi premii obţinute de către elevi

                    Anul școlar 2013-2014 : Premii 2013 – 2014

 

                    Anul  şcolar 2009-2010

                    Concursul Naţional de Creaţie Sf.  Ioan Gură de Aur:

  •                      Stănciulescu Vlad (eseu-premiul III),  Miron Giulia (eseu-premiul III), Gheonoiu Dragoş ( proză- premiul III), Ispas Teodor (P.P.T.- premiul II), Rotaru Andrei (P.P.T.- premiul II), Mărăcine  Alexandru (P.P.T.- premiul II), Hoinoiu Mădălina (poezie.- premiul II), Rizescu  Viorel (P.P.T.- premiul I) – profesor  îndrumător, Cristian Alexandrescu
  •                      Ciucă Roxana (eseu-premiul II ),  Dumitru Mihai (P.P.T.- premiul III) – profesor  îndrumător, Gabriela Elena Trică;
  •                      Cheran Larisa (PPT – premiul II ),  Mănoiu Alexandru (P.P.T.- premiul III) şi Gheorghe Laura (P.P.T.- premiul III) – profesor îndrumător, Ana-Maria Udrescu ;

 

Simpozionul Sf. Antim Ivireanul –  ctitor de artă şi cultură

  •                      Ciucă Roxana (PPT-premiul III), Dumitru  Mihai (P.P.T.- premiul III) – profesor  îndrumător, Gabriela Elena Trică;

Faza  judeţeană a Olimpiadei de limba şi literatura română

  •                      Hoinoiu Mădălina (IX A), Andrei Adrian, respectiv  Petrică Bogdan – au obţinut menţiuni profesor îndrumător, Cristian Alexandrescu;

Concursul  Interjudeţean de Creaţie „Metaphor – tangenţe în f(x)=ars poetica+ars  mathematica;

  •                      Hoinoiu Mădălina Premiul I la secţiunea  poezie-liceu – profesor îndrumător,  Cristian Alexandrescu

Concursul Interjudeţean de Creaţie  „Crâmpeie de gând”;

  •                      Rizescu Viorel (premiul II –  secţiunea power-point şi menţiune, poezie), Trăneci Gheorghe, Mănescu  Valentin, Preda Ştefan, Mezincaru Lucian (menţiune, power-point), Stănciulescu Gabriel (premiul III,  eseu) – profesor îndrumător, Cristian  Alexandrescu

 

Concursul  Interjudeţaen de Creaţie „Ex-libris”;

  •                      Hodorogea Mihai (premiul I, ex  aequo, poezie-liceu), Hoinoiu Mădălina (premiul  I-poezie cu formă fixă, menţiune-poezie liceu), Stănciulescu Vlad (premiul III-poezie cu forma fixa) – profesor îndrumător, Cristian  Alexandrescu;
  •                      Duţu  Alexandru – premiu special, secţiunea poezie- profesor  îndrumător, Mihaela Udrea.

Concursul  Judeţean de Teatru „Ucenicii Thaliei

  Trupa  de teatru a Cercului de artă dramatică „Meşterul Manole”- premiul  III ; Popescu Alexandra – premiul II  pentru interpretare feminină profesori  îndrumători, Cristian Alexandrescu, Mihaela Udrea.

Sesiunea  de comunicări ştiinţifice ale elevilor (Timişoara)

  •                      Premiul I  ­–  echipajul clasei a XII-a A prezentând lucrarea Posibile analogii între limbajul matematic şi limbajul poetic profesor  îndrumător, Gabriela Elena Trică;
  •                      Premiul  II ­– Sesiunea de comunicări ştiinţifice ale  elevilor (Timişoara)  – obţinută de elevii Bogdan Ghiţescu şi Vlad Şandru (clasa a XII-a C) cu  lucrarea Hermeneutica dezvoltării  personale – profesor îndrumător, Ana-Maria  Udrescu.

 

Anul şcolar 2010-2011

                    Concursul intrjudeţean  „Metafor-tangenţe”,

  •                      Hoinoiu Mădălina a obţinut menţiune (clasa a X-a) profesor îndrumător, Cristian Alexandrescu;

Concursul  interjudeţean de comunicări ştiinţifice „Mihai Eminescu – o lume dăruită nouă,”

  •                      Trăneci  Alexandru  obţinut locul I, iar Vasile  Alexandru şi Dicu Alin, menţiune. profesor  îndrumător, Cristian Alexandrescu;

 

Concursul Naţional  „Sf. Ioan Gură de Aur”:

  •                      Stănciulescu  Vlad (premiul I, poezie religioasă), Hoinoiu Mădălina (premiul II, poezie),  Olaru Cosmin (premiul III, ppt), Dicu Adrian (premiul III, ppt), Mezincaru  Lucian (premiul III, ppt), Preda Stefan (premiul III, ppt), Trăneci Alexandru  (premiul III, ppt), Mănescu Valentin (premiul III, ppt), Copăcianu Ionuţ   (premiul III, ppt), Dănoiu Dragoş (premiul III, ppt), Surdu Marian (premiul  III, ppt), Mărăcine Alexandru (menţiune, ppt), Rotaru Andrei (menţiune, ppt),  Borcan Gabriel (menţiune, ppt), Zachia Robert (menţiune, ppt) profesor îndrumător, Cristian Alexandrescu;

Concursul „Metaphor. Ars poetica. Ars mathematica”.

  • Hoinoiu  Mădălina- menţiune  la secţiunea poezie profesor  îndrumător, Cristian Alexandrescu;

Concursul  Naţional de Creaţie Literară “Ex Libris”:

  •  Hodorogea  Mihai (premiul I, epigramă), Popescu Andrei (premiul II, epigramă), Rizescu Viorel  (premiul II, PPT), Gheonoiu Dragoş (premiul  III, PPT), Stănciulescu Vlad (premiul  II, poezie liceu), Stănciulescu Vlad (premiul II, proză liceu), Hoinoiu Mădălina (premiul III, poezie liceu). profesor  îndrumător, Cristian Alexandrescu;

 

Concursul  Interjudeţean „La grămătic”

  •   Mătăcuţă Alexandra- menţiune profesor îndrumător, Cristian  Alexandrescu;

Concursul Judeţean de Creaţie „Vâlcea artistică”:

  •  Hoinoiu  Mădălina- menţiune  la secţiunea poezie, premiul III la secţiunea eseu, premiul III pentru  polivalenţă şi invitaţie de participare la o emisiune de popularizare la TV  „Vâlcea 1”. profesor  îndrumător, Cristian Alexandrescu;

Concursul Interjudeţean  de Creaţie „Crâmpeie de gând”:

  •  Surdu Marian (menţiune, PPT),  Dănoiu Dragoş (menţiune, PPT),  Brozbă Iulian (menţiune, PPT),  Olaru Cosmin (menţiune, PPT),  Hoinoiu Mădălina (menţiune, secţiunea poezie),  Borcan Gabriel (premiul II, PPT),  Hoinoiu  Mădălina (menţiune, secţiunea eseu). profesor  îndrumător, Cristian Alexandrescu;

Concursul Judeţean  de Creaţie „Ars poetica”:

  • Iacob  Ana-Maria (premiul I, secţiunea proză scurtă+ desen),  Prodea Ştefania  (premiul II, secţiunea  proză scurtă+ desen),  Gherman Alexandra  (premiul I, proză scurtă+ desen), Mătăcuţă Alexandra (premiul I, proză scurtă +  desen),  Ştefan Andreea (premiul I, proză  scurtă+ desen). profesor îndrumător, Cristian  Alexandrescu;

  •  Făniţă Rareş (X  B)  Premiul II  – Simpozionul Naţional Sfântul Antim Ivireanul,  profesor  îndrumător Gabriela Trica

Anul şcolar 2010-2011

Concursul International  „Martori la traditie”, Mangalia

  •      Madalina Hoinoiu (XI A) -  Premiul I profesor  îndrumător, Cristian Alexandrescu;

Știri recente

Rezultate ale elevilor din Energetic la concursuri de Protecția Mediului

Rezultate ale elevilor din Energetic la concursuri de Protecția Mediului

 
Martie-început de aprilie

Martie-început de aprilie

Elevii Colegiului Energetic au participat pe 01.04.2017, la două concursuri, astfel: La Craiova s-a desfășurat Concursul interdisciplinar regional 3E, iar la...

 
Activități ianuarie – martie 2017

Activități ianuarie – martie 2017

În perioada 26 februarie-19 martie 2017, Colegiul Energetic este gazdă pentru șase elevi care își aprofundează cunoștințele despre energia geotermală în...